Eastern Waves: Warszawa-Oslo | Aktualności | O nas | Dystrybucja | Kontakt

pl/en

serie:
New Music in Eastern Europe Polish Radio Experimental Studio Populista Extras Polish Oldschool Kikazaru Pleasures -... --- .-..- -podobne płyty


John Tilbury – For Tomasz Sikorski

Wydano: IX 2012
Czas trwania: 35:28
CD | ecopack

John Tilbury plays Tomasz Sikorski
1. Autograph (Tomasz Sikorski, 1980) 07:20
2. Rondo (Tomasz Sikorski, 1984) 08:02
3. Zertstreutes Hinausschauen (Tomasz Sikorski, 1971) 07:27

John Tilbury
4. Improvisation for Tomasz Sikorski (2012) 12:40

Płyta wydana wspólnie z Bocian Records


JW Player goes here

Muzyka w tym albumie ukazuje doskonały słuch Sikorskiego w kwestii harmonii i rejestrów. „Minimalizm” jego utworów wynikał naturalnie, powtórzenia nigdy nie wydają się arbitralne. Ale przede wszystkim jest to par excellence muzyka fortepianowa. Końcowa improwizacja na fortepian to mój skromny hołd, elegijny w swym charakterze, wypełniony echami oraz prywatnymi wspomnieniami o człowieku i jego muzyce.

(John Tilbury)


Tomka Sikorskiego spotkałem po raz pierwszy w roku 1961. Obaj uczęszczaliśmy do klasy Zbigniewa Drzewieckiego w Konserwatorium Warszawskim. Tomek musiał mieć wtedy nieco ponad dwadzieścia lat. Pamiętam go jako osobę porywczą, swawolną i nieznoszącą głupoty. Jego wypowiedzi były bystre i precyzyjne, tak jak jego ruchy. „Szybko, szybko”, zwykł poganiać przyjaciół. Kochał muzykę Bacha i wykonywał którąś z Ksiąg „Das Wohtemperirete Klavier” – niestety semestr przed moim przybyciem do Warszawy. Zostaliśmy przyjaciółmi. Nie było dnia, żebyśmy nie spotykali się gdzieś na mieście, często z innymi przyjaciółmi, aby rozmawiać, nie tylko o muzyce, oraz jeść i pić w Hotelu Bristol bądź w jednej z ulubionych kawiarni na Krakowskim Przedmieściu – Telimenie czy Ali Babie. Tomek był człowiekiem szczodrym, czasem trudnym, ale o złotym sercu.

Po moim powrocie do Anglii w roku 1965 straciliśmy kontakt. Prowadziliśmy zabiegane życie, a nasze ścieżki
już nigdy się nie skrzyżowały. Ale pamięć pozostaje. Silna i przejrzysta. To były dobre czasy.

John Tilbury

 © Bôłt Records 2013| www.facebook.com/boltnewmusic | statut Fundacji 4.99