Eastern Waves: Warszawa-Oslo | Aktualności | O nas | Dystrybucja | Kontakt

pl/en

serie:
New Music in Eastern Europe Polish Radio Experimental Studio Populista Extras Polish Oldschool Kikazaru Pleasures -... --- .-..- -



podobne płyty


V/A Solitude of Sounds – in memoriam Tomasz Sikorski

Wydano: I 2013
Czas trwania: 50:44
2CD | 24 str. książeczka | digipack

CD1
1. Száblocs Esztényi - Muzyka kreowana nr 3: in memoriam Tomasz Sikorski (1989) 10:40
2. Tomasz Sikorski - Echa II (1963) 16:26
3. Tomasz Sikorski - Antyfony (1963) 6:49
4. Tomasz Sikorski - Diario 87 (1987) 7:36
5. Kasia Głowicka - Presence (2007) 17:18

CD2
1. Száblocs Esztényi - Concerto (1971) 28:24
2. Tomasz Sikorski - Samotność dźwięków (1975) 22:20


JW Player goes here

W brzmieniu amerykańskiego minimalizmu daje się wyczuć krajobraz dźwiękowy wielkiego miasta z właściwymi mu gwałtownymi ludzkimi interakcjami. Cóż, otoczenie wpływa na życie kompozytora i co za tym idzie na jego twórczość. Z kolei styl minimalizmu holenderskiego określiłabym mianem "hipisowskiego". Wyrasta on z ducha aktywizmu, co najlepiej widać w utworze "Związek zawodowy" Louisa Andriessena, oraz z typowego dla holenderskiej etyki, pragmatyzmu. I wreszcie dochodzimy do minimalizmu polskiego: jego powszechnego wizerunku oraz osobistych i środowiskowych doświadczeń jego twórców. Bywa on nazywany "minimalizmem mistycznym", a jego tożsamość określa między innymi naturalna skłonność do intensywnej ekspresji emocjonalnej.


Styl Sikorskiego okazuje się być jednak odrębny względem wszelkich polskich, czy światowych wzorów. Jego minimalizm miał charakter filozoficzny i wyrażał się w medytacyjnych właściwościach kompozycji. Znaczący wpływ wywarł na niego kryzys egzystencjalny "Choroby na śmierć" Kierkegaarda. Ale skłonność Sikorskiego do rozpaczy była prawdopodobnie zakorzeniona przede wszystkim w osobistej tragedii: doświadczeniu zatrucia, porzucenia i wyszydzenia.

Filozofię Sikorskiego można równie dobrze zamknąć w cytacie z egzystencjalnej "Bohieman Rhapsody" Queen: "nothing really matters, anyone can see, nothing really matters..." ("nic nie ma znaczenia, każdy to widzi, nic nie ma znaczenia..."). Paradoksalnie jednak w jego oryginalnym minimalistycznym stylu znaczenie ma dosłownie każdy dźwięk. Całkowicie utożsamiam się z Sikorskim właśnie w jego tęsknocie za brutalnym pięknem, nawet jeśli miałoby być ono bolesne.

Kasia Głowicka


Album "Solitude of Sounds: Tomasz Sikorski in memoriam" to zbiór kompozycji polskiego prekursora minimalizmu, Tomasza Sikorskiego oraz jego przyjaciół i następców, zrealizowanych w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia.





 © Bôłt Records 2013| www.facebook.com/boltnewmusic | statut Fundacji 4.99