Eastern Waves: Warszawa-Oslo | Aktualności | O nas | Dystrybucja | Kontakt

pl/en

serie:
New Music in Eastern Europe Polish Radio Experimental Studio Populista Extras Polish Oldschool Kikazaru Pleasures -... --- .-..- -
Celem projektu "Eastern Waves" jest przypomnienie, fonograficzna dokumentacja oraz reaktywacja związków polskiej i norweskiej muzyki elektroakustycznej, a także prezentacja ich odrębności oraz wybitnego znaczenia w skali międzynarodowej.

W szczególności chodzi o dokonania 3 pionierów, którzy w latach 60. i 70. podjęli współpracę w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia: Arne Nordheima, Kåre Kolberga i Eugeniusza Rudnika. Indywidualne i wspólne dzieła tych twórców (Rudnik był realizatorem utworów Nordheima) miały nie tylko prekursorki charakter w Polsce i Norwegii, lecz także odcisnęły trwałe piętno na rozwoju muzyki i sztuki eksperymentalnej w skali globalnej. Wystarczy wspomnieć o słynnej instalacji dźwiękowej przygotowanej przez Nordheima (we współpracy z Rudnikiem) dla norweskiego pawilonu na EXPO'70 w Osace.

Mimo to, nie licząc wybranych dzieł Nordheima, kompozycje 3 twórców cieszą się dziś lokalną sławą. O ich niesłabnącej aktualności oraz międzygatunkowej wadze świadczą chociażby międzynarodowe sukcesy współczesnych edycji dzieł Nordheima i nowych projektów fonograficznych opartych na jego dokonaniach ("Nordheim Transformed" autorstwa znanych norweskich producentów muzyki elektronicznej, Deatprod i Biosphere). W projekcie "Eastern Waves: Warszawa-Oslo" strategię wymiany międzypokoleniowej (reinrterpretacje historycznych dzieł przez współczesnych twórców) pragniemy połączyć z wymianą międzynarodową (wspólne projekty koncertowe współczesnych twórców polskich i norweskich). Na projekt złożą się:

  • przygotowanie obszernego, krytycznego i odświeżonego cyfrowo wydania płytowego dzieł elektronicznych Arne Nordheima (2013) oraz krytycznego i odświeżonego cyfrowo wydania płytowego dzieł elektronicznych Kåre Kolberga (2014), obejmujących okresy "polskie" i "norweskie" kompozytorów, ich muzykę autonomiczną oraz tworzoną w powiązaniu z innymi dziedzinami sztuki;
  • zamówienie, realizacja oraz płytowa publikacja nowych dzieł czołowych twórców nowej norweskiej muzyki eksperymentalnej - Maji Ratkje oraz Helge Stena (Deathprod) - opartych na materiale, ideach oraz technikach utworów Eugeniusza Rudnika i innych twórców Studia Eksperymentalnego (2013-2014);
  • Koncertowe prezentacje projektów zainspirowanych tradycją Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia Maji Ratkje oraz 2 artystów polskich w Norwegii i Warszawie (2013-2014) oraz w wybranych krajach europejskich (trasa koncertowa w roku 2015).

Norweskim partnerem „Eastern Waves:Warszawa-Oslo” jest NOTAM (http://www.notam02.no) – Norweskie centrum technologi w muzyce i sztuce. Projekt finansowany jest z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

Koncertowo-fonograficzna premiera „Eastern-Waves: Warszawa-Oslo” już 5 grudnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Szczegóły wkrótce.

Finansowane z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych


licences

- 02.11.2015 20:11

 

więcej...


Eastern Waves on tour

- 01.05.2015 15:05

W maju współczesnych artystów reinterpretujących dzieła norweskich i polskich klasyków muzyki elektroakustycznej usłyszeć będzie można w trakcie trasy koncertowej Eastern Waves. MIRT, MAJA S. K. RATKJE oraz duet SULTAN HAGAVIK wystąpią na wspólnych koncertach w Belgradzie, Berlinie i Brukseli!

więcej...


The latests CDs: Kolberg, Ratkje, Sten!

- 30.11.2014 17:11

Zapraszamy do zapoznania się z nowymi płytami Bôłt Records wyprodukowanymi w ramach projektu Eastern Waves: Warszawa-Oslo:

Kåre Kolberg: Attitudes

Maja S. K. Ratkje in dialogue with Eugeniusz Rudnik

Helge Sten: Monochromes

więcej...


Konkurs ofert na produckję płyt CD wraz z opakowaniami

- 07.08.2014 20:08

Fundacja 4.99 zaprasza do złożenia ofert dotyczących produkcji płyt CD wraz z opakowaniami w ramach projektu „Eastern Waves: Warszawa Oslo”.

więcej...


„Eastern Waves” at ULTIMA Festival in Oslo!

- 26.07.2014 22:07

Już 16 września zapraszamy do Nasjonal Jazzscene w Oslo na koncert z utworami Mai Ratkje, Helge Stena i Kåre Kolberga - wybitnych norweskich kompozytorów w różny sposób związanych ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia.

więcej...


Premiery Arne Nordheima i Maji Ratkje za nami!

- 07.12.2013 16:12

Zapraszamy do obejrzenia fotografii z koncertu, który odbył się 5 grudnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

więcej...


Maja Ratkje w Warszawie!

- 23.11.2013 12:11

Już 5 grudnia pierwsza odsłona projektu „Eastern Waves: Warszawa Oslo”. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert Mai Ratkje, a także oficjalna premiera monograficznego albumu z elektroniczną muzyką Arne Nordheima, zatytułowanego „Solitaire”.

więcej...


Konkurs ofert

- 02.11.2013 11:11

Fundacja 4.99 zaprasza do złożenia ofert dotyczących produkcji płyt CD wraz z opakowaniami w ramach projektu „Eastern Waves: Warszawa Oslo”.

więcej...


 © Bôłt Records 2013| www.facebook.com/boltnewmusic | statut Fundacji 4.99